Dům s č.p. 58 na prvním zámeckém nádvoří má bohatou stavební historii. Na gotických a renesančních sklepích, které dosahují hloubky až šesti metrů, stojí budova se složitou půdorysnou dispozicí sestávající ze dvou křídel.
Dům s č.p. 158 v Horní ulici s neoklasicistní fasádou na první pohled ukazuje, že nepatří mezi nejstarší zástavbu Českého Krumlova. Na jeho místě původně stál starší gotický domek, který byl ale 4. srpna 1867 při jednom z nejhorších krumlovských požárů zničen.
Dvojdům při cestě na Větřní od projektanta Hillebranda byl postaven roku 1908 a obsahoval celkem osm malých bytů o dvou obytných místnostech. Dva byty na patře vždy sdílely hygienické zázemí na chodbě.
Dnes opuštěný domek ve svahu nad Fialkovou ulicí byl postaven v roce 1935 jako dům hlídače okolní zahrady, na kterou měl dohlížet v době sklizně zeleniny a ovoce.
Dům v tzv. Heimatstilu, navržený roku 1938 stavitelem Johannem Melznerem, připomíná spíše horskou chatu. V předválečných Sudetech však nešlo o tak neobvyklou architekturu, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Za empírovou fasádou domku v Dlouhé se nachází středověké jádro. Až do konce 16. století se tu vyrábělo pivo.
Budova obchodu Penny z roku 2022 není běžnou nákupní halou – má sedlové střechy a její fasády jsou traktovány tak, aby byl velký objem alespoň trochu roztříštěn.
Budova dnešní polikliniky vznikla ve dvacátých letech. U architekta Jakuba Marka ji objednala Okresní nemocenská pojišťovna. Její plastická, ale jednoduchá fasáda je stylově podobná protější Masarykově škole, která vznikala ve stejné době.
Dům ve skále nad Objížďkovou silnicí byl postaven na konci 18. století a je jedním z mála zachovaných domů v této oblasti, kde byla spousta domů zbořena při budování silnice i sídliště na Špičáku.
Dům čp. 28 stál v Radniční ulici už ve středověku, ale stávající podobu mu dala až rekonstrukce z roku 1918, kterou vyprojektoval Karl Nowaček. Tehdy dům získal svou moderní mělce členěnou fasádu s velkými výlohami.
Šedobílý dům v Kaplické ulici postavil pro sebe a svou rodinu roku 1927 městský stavitel Karl Nowaček. Jeho celkem moderní architektura je obohacena o prvky inspirované barokem.
Dům v nároží Soukenické a Dlouhé ulice byl ve středověku spojen se sousední budovou čp. 43. Samostatný měšťanský dům se z něj stal až v renesanci, kdy byly zejména interiéry domu výrazně přestavěny. Z konce 16. století také pochází dodnes dochovaný krov. Vysoký trojúhelný štít s postranními volutami dům získal až na konci 18.
Soubor budov při pravém vltavském břehu, ve kterém se dlouhá léta nacházela jatka, vznikl na počátku 20. století, kdy bylo z hygienických důvodů potřeba přesunout jatka na okraj města. Jednoduché budovy s historizujícími architektonickými prvky navrhl stavitel Karl Nowaček.
Dům v Kostelní ulici s č.p. 164 pochází původně ze 14. století a obsahuje hodnotné konstrukce ze středověku jako je třeba část původní hradební zdi či lomený gotický vstupní portál. Hřebínková klenba v přízemí připomíná renesanční úpravy a vstupní dveře pak poukazují k době vzniku v období klasicismu, kdy byly předělány i dispozice a fasády.
Obytný a kancelářský dům s č.p. 328 v Kaplické ulici byl postaven a kolaudován v roce 1941. Na konci 30. let jej navrhl Johann Melzner. Architektura jeho krumlovských domů je tradicionalistická a čerpá z lidové architektury
Patrový dům v Linecké ulici byl podobně jako vedlejší Hostinec U města Lince původně hospodářským dvorem. Součástí tohoto dvora byl i objekt, který k domu přiléhá z druhé strany. Proto se mezi těmito dvěma stavbami nachází ona výrazná brána do dvora zdobená svatým obrázkem.
Vila v Kaplické 162 byla postavena v roce 1913 a svojí zdobností fasády a organicky pojatými štíty rizalitů beze sporu čerpá ze secesního stylu. Dům vznikl z pera inženýra Karla Nowačka (někdy uváděn také jako Nowatschek), který se narodil roku 1868 v Manětíně a v letech 1897 až 1926 byl krumlovským městským stavitelem.
Okresní ředitelství policie bylo v Domoradicích postaveno podle projektu architekta Vladimíra Zdvihala v první polovině 90. let. Jednalo se o jeden z prvních plasticky pojatých domů po sametové revoluci.
Dům v ulici Latrán s č.p. 74 se nachází ve slepé části ulice. Je klasicistní ze začátku 19. století, kamenná část je ale pravděpodobně starší. V zadní části směrem do Jelení zahrady se ve 20. století nacházely skladové prostory. V roce 2013 byl dům kompletně rekonstruován a směrem do Jelení zahrady byla dostavěna přístavba v půdorysu bývalých skladů.
Budova okresního soudu v Linecké ulici vznikla na počátku 20. století – její plány jsou datovány rokem 1911 a podepsány inženýrem Arnoštem Roubalem, který byl tedy pravděpodobně architektem stavby.
Dům na jižním svahu nad řekou Vltavou byl postavený v roce 1693. K ražbě mincí, pro níž byl původně dům stavěn, nikdy nesloužil. Pokyn k přestavbě původního renesančního domu dal kníže Jan Kristián I. z Eggenberku a projekt barokní mincovny vytvořil vídeňský architekt Anton Erhard Martinelli. Mincovnu následně realizoval původem italský stavitel Giacomo Antonio de Maggi.
Vila v kopci nad Rožmberskou ulicí na Horní Bráně byla postavena na přelomu tohoto a minulého století. Navrhli ji architekti z bratislavského ateliéru K.F.A. pod vedením Norberta Šmondrka a na projektu spolupracovalo i krumlovské SP Studio. Autoři využili svažitého terénu a vilu komponovali kaskádovitě podle něj.
Na místě této velkolepé předměstské vily stál dům už od konce 16. století. Ze stabilního katastru z roku 1826 je patrné, že už v této době měl dům své dnešní hmotové rozvržení, které bylo v roce 1884 přestavěno více méně do dnešní podoby.
Tříobloukový silniční most pochází z první půlky 19. století. Most je autenticky dochovaným příkladem dopravní technické stavby z lomového kamene.
Malý domek na dolním Plešivci, který je už dlouhou dobu patrně na prodej, je jedním z mála zdejších staveb s dobře dochovaným klasicistním průčelím. Dům dnešní podobu získal zřejmě na počátku 19. století, ale v jeho zadní části jsou novodobé přístavby.
Dům na kraji Linecké ulice na první pohled zaujme svou monumentalitou. Tak velký je proto, že nejde o obyčejný měšťanský dům, ale o bývalý předměstský zemědělský dvůr. Ten tu vznikl patrně už ve středověku a od té doby až do dnešních dní se do něj vepsala řada úprav – renesančních, klasicistních i těch moderních.
Jednopatrový dům s číslem popisným 130 stojí v ulici Masná již od období pozdní gotiky. Pro dům je příznačné do ulice předsunuté patro posazené na žulových krakorcích, které jsou charakteristické právě pro období gotiky a počínající renesance. Jak už název ulice napovídá, tak od 16. století obývali dům řezníci.
Velká třípodlažní vila, nacházející se na rohu Kaplické a Objížďkové ulice, byla postavena v roce 1926 podle projektu stavitele Johanna Stepana. Dům dodnes odpovídá Stepanovým plánům z roku 1926. Původně se před domem nacházela mnohem rozlehlejší zahrada, která byla zrušena se stavbou Objížďkové ulice v letech 1958 až 1964. Z vily v zahradě se tak stala vila u silnice.
Dům v Linecké získal svou dnešní podobu ve 2. polovině 19. století, kdy zde byly zřízeny lázně. Ty pak nahradily kanceláře a až do konce 20. století zde sídlila vojenská správa. Dnes dům značně chátrá. Jeho fasáda je jednoduše horizontálně členěná a traktují ji segmentově zaklenutá okna umístěná v líci fasády.
První ze šesti kapliček křížové cesty vedoucí ke kapli na Křížovém vrchu se původně nacházela na konci města, dnes je pohlcena zástavbou. Vrcholně barokní kapličky byly vymalovány Františkem Jakubem Prokyšem (malby se nedochovaly) a spolu s velkou kaplí na vrcholu odkazují k sedmi bolestem Panny Marie.
V Hradební ulici lze vidět část původních městských hradeb, při nichž se dnes nachází kavárna. Hradba byla v těchto místech původně připojena na vnější kájovskou bránu, která byla ovšem v polovině 19. století odstraněna. Můžeme zde vidět střílny, hrázděný ochoz i k hradbě přiléhající kamennou baštu.
Krumlovský plavecký bazén se začal stavět těsně před rokem 1989 a dokončen byl až na počátku 90. let. Navrhli jej architekti ze Sportprojektu Praha a spolu s nimi zde pracovalo také množství výtvarných umělců, kteří exteriér i interiér stavby vyzdobili, například sochaři Jiří Prachař nebo Miroslav Páral.
Budova uprostřed Jelení zahrady vznikla v roce 1852 podle projektu schwarzenberského knížecího architekta Damase Deworezkého. Cihlová budova v novogotickém stylu původně fungovala jako luštírna semen – byla zde třízena semena šišek jehličnanů, která pak sloužila pro novou výsadbu. Dnes je zde restaurace.
Původně se na místě dnešního Benešova mostu nacházel most dřevěný, potom železný, a nakonec zde byl postaven nynější železobetonový, protože starší konstrukce už velkému automobilovému provozu nedostačovala. Navrhli jej architekt Gustav Bělina spolu s inženýrem Eduardem Urbanem a most byl slavnostně otevřen v roce 1937.
Měšťanský dům, známý jako hospoda U Dušků, je renesančního původu a byl výrazně přestavěn v první polovině 19. století. Stavba Objížďkové ulice pak výrazně proměnila okolí domu a samotná budova musela být částečně přestavěna. Hostinec tu rodina Dušků provozovala už od konce druhé světové války a po roce 1990 syn předválečného majitele tradici obnovil.
Dům, známý jako Vodotrysk, vznikl u zařízení, které čerpalo vodu do nádrže u Ptačího hrádku, jež zásobovala rybníček v zámecké zahradě. Vznikl ve 20. až 30. letech 19. století jako restaurační zařízení s tanečním sálem. Taneční zábavy se zde konaly až do 50. let 20. století a dnes se tu nachází penzion.
Barokní kaple sv. Floriána je jednou z mnoha kaplí a božích muk na kájovské poutní cestě. Vznikla pravděpodobně v 18. století a v roce 2019 byla zrekonstruována. Socha patrona profesí souvisejících s ohněm, sv. Floriána, kterému je kaplička zasvěcena a kvůli němuž je vymalována červeně, zde dnes chybí.
Nejstarší část bývalého pivovaru Eggenberg vznikla už v první polovině 17. století. Budova, v níž se dnes nachází pivovarská restaurace, ale byla postavena až ve 2. polovině 19. století. Její architektonické tvarosloví odpovídá dobově oblíbenému historismu, a podobá se mnohým dalším stavbám, které v té době vznikly pod patronátem rodu Schwarzenbergů.
Mlýn pod kostelem vznikl patrně už ve středověku a v následujících staletích byl několikrát přestavován. Křídlo obracející se do ulice vzniklo roku 1881, až poté, co byly strženy Kájovské brány, které k objektu mlýna přiléhaly. Dnes vžité označení „Mrázkův mlýn“ dům získal podle Josefa Mrázka, který dům vlastnil ve 20. letech minulého století.
Vila v Horské ulici byla postavena v roce 1937 podle projektu architekta Nikolause Zdekauera. Některé její architektonické prvky lze označit jako funkcionalistické, má ovšem pro funkcionalismus netypickou valbovou střechu. Tvorba na rozhraní funkcionalismu a tradice je pro architekta Zdekauera typická.
Kamenná nádrž, nacházející se v lese u Ptačího hrádku, byla součástí důmyslného mechanismu pro čerpání vody do rybníka v nedaleké zámecké zahradě. Voda sem byla čerpána ze sádek u Dobrkovic, do rybníka pak tekla samospádem. Nádrž fungovala pouhých 30 let, poté Josef Rosenauer nalezl v lese u zahrady pramen, díky kterému už toto zařízení nemuselo být používáno.
Sídliště Vyšný začalo vznikat na sklonku 40. let 20. století. V letech 1951 až 1952 byly v jeho západní části postaveny architektonicky velmi jednoduché domy, ozdobené keramickými reliéfy, které fungují jako jakási domovní znamení. Jejich tematika odpovídá dobové ideologii. Vytvořili je sochaři Rudolf Semrád a Antonín Stejskal.
Vila s adresou Pod Kamenem č.p. 220 je dům, který mine každý, kdo do Krumlova zavítá od Budějovic. Jedná se o stavbu z roku 1932 od architekta Josefa Bublíka, který ji dokončil na sklonku svého života, v 67 letech. Jedná o jeden z mála modernistických objektů s plochou střechou na území města.
Pivovar na I. zámeckém nádvoří byl dokončen v roce 1579. Jeho výstavbu měl na starosti Jakub Krčín z Jelčan, který do pivovaru zavedl nový vodovod. Stavba je dělená na tři samostatné části. Na fasádě objektu s původní renesanční omítkou jsou zachované sluneční hodiny z roku 1690, jinak budova doznala řadu novodobých přestaveb.
Na ostrůvku u Mrázkova mlýna se zástavba nacházela už od čtrnáctého století, v dnešní podobě ale budovy vznikly až ve století devatenáctém, kdy byly objekty původní valchy a barvírny modernizovány. Bylo jim dáno vzezření továrny s velkými okny a komínem, které je i pod nedávnou historizující rekonstrukcí patrné dodnes.
Rechle u Spolí vznikly už na konci 18. století a sloužily pro zadržování dřeva splavovaného po Vltavě. Dnes už zde hrábě, které tomuto účelu sloužily, nenajdeme, ale rechle stále fungují jako lávka pro pěší. V minulých letech byly několikrát opravovány, naposledy v roce 2020, kdy vznikla nová střecha.
Dům na skalnatém terénu nad Vltavou vznikl v dnešní podobně patrně na konci 18. nebo na začátku 19. století, o čemž svědčí klasicistní volutové štíty obracející se do Horní ulice. První domy však na tomto místě stály už dříve – v renesanční době sem zasahovalo městské opevnění a v baroku se zde patrně nacházela městská prachárna.
Mohutná budova na prvním zámeckém nádvoří bývá označována jako solnice – to proto, že se zde skladovala sůl. Jako solný sklad budova sloužila ovšem jen v 18. století, předtím tu byla sýpka, později se v domě bydlelo. Dnes se zde nachází několik kancelářských prostor.
Český Krumlov byl na železnici napojen na samém konci 19. století a tehdy také vznikla nádražní budova. Byla postavena podle typizovaného projektu Rakouské společnosti místních drah, proto velmi podobná nádraží můžeme vidět i jinde v jižních Čechách. K ústřední budově přibyla v průběhu 20. i 21. století řada dalších utilitárních staveb.
Dům s pavlačemi v Masné ulici má gotický původ, ovšem byl několikrát přestavován. Nejvýrazněji v 19. století, kdy byl přepatrován a vznikla prosklená dřevěná pavlač, která byla usazena na mnohem starší kamenné krakorce.
Měšťanský dům na Plešiveckém náměstí vznikl v renesanci, ale jeho současná podoba je dílem doby klasicismu. Při pohledu z náměstí se zdá, že dům je třípodlažní, při pohledu z boku je však patrné, že jde o iluzi – při klasicistní úpravě domu tehdejší majitel zřejmě chtěl, aby jeho dům vypadal vyšší, než ve skutečnosti je.
Velká budova na pravém břehu Vltavy u Lazebnického mostu vyrostla po roce 1842. Jednalo se o činžovní dům, v jehož přízemí se nacházely obchody a služby a v patrech nájemní byty. Podobně jako bývalá spořitelna na náměstí má dům příliš velké měřítko, a proto byl v době svého vzniku vnímán spíše negativně.
Budova krumlovského okresního archivu byla postavena na počátku 90. let a jejím autorem je Václav Girsa. Protože zde architekt zkombinoval několik tradičních i zcela nových stavebních prvků, můžeme stavbu označit jako postmoderní.
Stará kájovská cesta propojuje Krumlov s významným poutním místem, kostelem Panny Marie v Kájově. Kromě stromů ji lemuje i řada kapliček a božích muk. Kapličky byly vystavěny v baroku, tedy v době, kdy člověk začal výrazněji kultivovat okolní krajinu a umisťovat do ní například právě takovéto malé stavbičky.
Dům u Vltavy byl postaven v roce 1835. Tehdy se zde vyrábělo sukno, později tu byl pod firmou Arnošta Poráka zpracováván grafit. Podle tohoto významného krumlovského podnikatele je pojmenován blízký most i samotná budova. Byla zrekonstruována po povodních v roce 2002 a dnes slouží jako polyfunkční dům.
Dům na kraji ulice Nové město vznikl už ve středověku a po staletí v něm bydleli a pracovali lidé rozličných profesí. Po druhé světové válce zde byly zřízeny tři byty, z nichž jeden má kuriózně v prampouchu přímo nad průchodem do ulice Na Fortně koupelnu. V nedávných letech byl dům citlivě zrekonstruován.
Dům ve svahu poblíž Plášťového mostu bývá označován jako Prachárna, jelikož se zde uchovávaly výbušniny. Objekt je renesančního původu, v 19. století byl adaptován pro obytné účely a poté ještě několikrát rekonstruován. Dnes je ve správě NPÚ.
Komplex, v němž se dnes nachází městský úřad, banka a hotel, byl postaven v roce 1979 podle projektu architekta Bohumila Böhma. Tvoří jej čtyři hmoty, které jsou více či méně vzájemně propojené. Původně se zde nacházelo sídlo KSČ a několika dalších organizací. Böhmova stavba je velmi citlivě zasazena do okolního prostředí.
Dům, v němž se dnes nachází knihkupectví, pochází už ze 14. století a v dalších historických etapách byl přestavován a upravován. Zajímavé je, že objektem do konce 90. let probíhal průchod, jenž měl v úzké Horní ulici oddělit chodce od dopravy, která do stavby Objížďkové ulice proudila i přes náměstí.
Dům na náměstí, v němž se dnes nachází hotel, je gotického původu. Byl výrazně přestavěn kolem roku 1880, kdy bylo dostavěno jeho druhé patro, a poté v 80. letech minulého století, kdy jeho průčelí získalo současnou podobu. Dům vyrovnává rozdílné uliční čáry, a proto je v jeho části takový „zub“ – předstupující rizalit.
Dům v Horní ulici byl vystavěný nad městskou hradbou už ve středověku, ale svou současnou rokokovou podobu získal v polovině 18. století. Výloha sem byla dostavěna roku 1929, pro účely prodejny, která se zde nacházela. Dnes přízemí domu bohužel není využíváno.
Bytové domy známé jako Nové domovy vznikly za druhé světové války. Byly určeny pro německé přesídlence z italského Tyrolska a původně měl být celý komplex mnohonásobně větší. Jeho architektura se ostatním krumlovským domům zcela vymyká a je svědectvím doby, kdy byl Krumlov součástí Třetí říše.
Na Plešiveckém náměstíčku se nacházejí tři Boží muka, která symbolizují sloup, u nějž byl bičován Kristus. Na fotografii jsou patrné dvě tyto stavbičky, které vznikly v 17. století. První z nich je sloupkový, druhý pilířový s pěti jehlanci na vrcholu lucerny. Všechny sloupky byly v nedávné době restaurovány.
Bývalá věž je jedním z mála pozůstatků původního opevnění. Její vznik souvisel s rozšířením nového města. Na začátku 19. století byla věž adaptována k obytným účelům – věž získala tři obytná patra. Od 90. let se ve věži nachází penzion
Od začátku 17. století patřila část dnešního městského parku jezuitům, v roce 1662 tu pak byla postavena tato jezuitská letní rezidence. Budova byla přestavována na přelomu 18. a 19. století, v roce 1995 byla pak rekonstruována pro hotel, tuto rekonstrukci ovšem nelze označit za citlivou.
Tam, kde je dnes Restaurace 99, se dříve nacházel špitál. Byl tady patrně už před rokem 1400 a léčilo se tu malomocenství a nakažlivé nemoci. Dům byl upravován v renesanci a původně se nacházel za městskými hradbami – až stavba opevnění u Budějovické brány jej včlenila do městského organismu.
Budova krumlovského městského divadla byla původně zemědělským stavením, které vzniklo už v 16. století. Ve století osmnáctém tu byl zřízen zájezdní hostinec a od roku 1911 tu bylo provozováno stálé kino. Výraznou stavební úpravou dům prošel v roce 1877 a v 80. a 90. letech minulého století byl celkově rekonstruován. Divadlo se zde nachází od roku 1993.
Domy v Rooseveltově ulici vznikaly podél příjezdové cesty k městské bráně. Dům, známý jako U Kašeny, bude pravděpodobně už středověkého původu. Stavebně byl ovšem upravován v době renesance i baroka. V roce 2018 vyhořel, dnes je ovšem již téměř opraven.
Osamocený dům na ostrůvku s adresou V Jámě čp. 96 spojuje s okolním světem jen lávka. Má klasicistní průčelí – pravděpodobně vznikl na přelomu 18. a 19. století. Jeho přístavek směrem k řece je ale až z 50. let minulého století.
Dům, známý zejména jako hospoda U Bejka, má výraznou barokní fasádu. Kromě zdobného štukového ornamentu se na ní nachází i obraz Panny Marie Kájovské. To proto, že dům stojí na cestě ke kájovskému poutnímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie.
Barevné bytové domy na sídlišti Mír vznikly v letech 1991 až 1996 podle návrhu architektů Jiřího Brůhy a Jiřího Skalického. Již nejde o paneláky, které (nejen) na krumlovských sídlištích vznikaly před nimi – jejich konstrukce jsou z cihel a železobetonu.
Továrna na lišty a rámy byla vybudována v letech 1880-1881 Ludwigem a Leonardem Schönbauerovými. Rodina vlastnila podnik až do druhé světové války, pár let po ní byl znárodněn a pojmenován tak, jak jej známe dodnes – Lira. Záhy byla výroba přesunuta do Tovární ulice, a tak tento objekt dnes již neslouží původnímu účelu.
Osmiboká kaple na Křížové hoře vznikla na začátku 18. století. Jan Kristián z Eggenberku záhy poté nechal kolem ní dostavit ještě osmiboký ambit. V roce 1787 byla kaple zrušena a roku 1933 díky iniciativě Terezie Schwazenbergové znovu vysvěcena. V době komunismu chátrala, až mezi lety 1990 a 1992 došlo k její kompletní rekonstrukci. Od roku 2019 zde opět zvoní zvon.
Dům s adresou U Zelené ratolesti čp. 232 býval součástí Přibkova dvora, který zde fungoval až do roku 1729, kdy byl rozparcelován na několik samostatných domů a odprodán. Je jedním mála domů na Dolním Plešivci, které unikly rozsáhlé demolici, k níž došlo při výstavbě dolního plešiveckého sídliště.
V roce 1911 tu architekt Victor Kafka postavil činžovní dům pro rodinu Schinko. Ta vlastnila truhlářskou továrnu a v přízemí domu na Latránu chtěla mít vzorkovnu a prodejnu. Pošta tu sídlí dlouhých 75 let, byla sem umístěna poté, co byl dům Schinkovým zkonfiskován. V letech 1989-1992 byl dům výrazně přestavěn Václavem Girsou.
Povrchy v krumlovském centru byly na začátku 90. let velmi kvalitně rekonstruovány pod vedením architektky Hany Zachové. Dlažba jako by tam byla odedávna, dnes by nás ani nenapadlo, že je stará pouhých 30 let. Architekturu města netvoří jen domy!
Domy čp. 20, 23 a 24 v Rybářské ulici pochází z počátku 16. století, později byly klasicistně upraveny. Za dobu jejich existence v nich žilo mnoho rozličných profesí.
Tento domek se nachází za městskou hradbou a podle pověsti v něm dříve bydlel městský kat. Existence domu před rokem 1800 ovšem není doložená a jeho tvarosloví odpovídá spíše době klasicismu. Byl několikrát přestavován v průběhu 20. století i po roce 2000. Dnes se tu nachází penzion.
Dům známý jako ateliér Egona Schieleho byl postaven na přelomu 18. a 19. století. Schiele, který se narodil v Rakousku, ale jeho matka byla Krumlovačka, zde pobýval v roce 1911. Domek byl v nedávné době opraven a od roku 2012 zde funguje umělecký ateliér.
Památník Slovenského národního povstání na horním plešiveckém sídlišti vznikl v roce 1980 v dílně akademického sochaře Stanislava Zadražila. Jde o pískovcový blok se třemi bronzovými reliéfy, z nichž se dodnes dochovaly pouze dva.
Kostel sv. Jošta byl postaven na konci 16. století podle plánů architekta Domenica Cometty. Jeho věž byla později barokně upravena. Roku 1788 byl zrušen, přepatrován a přestavěn, a poté ze zde nacházel například hostinec, kasino či obchody. Dnes se v něm i bydlí.
Dobu vzniku domu na Ostrově lze kvůli jeho architektonické jednoduchosti těžko určit. První zmínka o něm pochází z roku 1677 a víme, že fungoval jako městská zbrojnice. Později se zde chvíli nacházela sýpka, dnes je tu restaurace Zdroj.
Rozhledna na vrcholu Kleť vznikla v letech 1822 – 1825. Nechal ji vystavět kníže Josef Jan Schwarzenberg. O padesát let později k ní byla přistavěna malá hájenka, v roce 1925 pak větší Tereziina chata. V roce 2008 byla rozhledna rekonstruována.
Dům čp. 77 v Široké ulici vznikl mezi lety 1588 a 1593 sloučením dvou původně samostatných domů. Tehdy byl také renesančně přestavěn a ozdoben portálem, který na čelní fasádě můžeme vidět dodnes. Zadní trakty domu byly vystavěny později.
Dnešní budova školy sv. Anežky na Tavírně byla postavena roku 1891 jako činžovní dům. V roce 1929 ji tehdejší majitel, peněžní ústav Českokrumlovská záložna, nechal zvýšit o jedno patro. Také nechal dostavit garáže či přestavět zahradní domek. Škola zde byla zřízena přesně sto let po vzniku domu.
Letohrádek Bellarie v zámecké zahradě získal svou podobu mezi lety 1755 a 1757, zřejmě na základě projektu Andrease Altomonte. V interiéru se nachází malby Františka Josefa Prokyše. Dnes budova slouží Jihočeskému divadlu.
Tento dům byl dříve součástí areálu plešivecké papírny, za jejímž největším rozvojem stál Ignaz Spiro, který ji koupil roku 1861. Fungovala zde ale jen do roku 1921, kdy byla výroba přesunuta do Pečkova mlýna u Větřní. Od 50. let byl areál postupně demolován, dům čp. 251 je jedním z mála zachovaných.
Dům čp. 12 na náměstí Svornosti byl postaven roku 1309 pro zlatokorunského opata Theodorika. Odtud získal své přízvisko „zlatokorunský“. Později byl dům několikrát upravován, dnes se v něm nachází hotel.
Na domu, který je známý jako Vlašský dvůr, je nejzajímavější jeho fasáda obracející se do Panské ulice. Kromě gotického lomeného portálu zde můžeme vidět i výzdobu provedenou renesančním sgrafitem. Slavným obyvatelem tohoto domu byl Jakub Krčín z Jelčan.
Budova dnešní Základní školy T. G. Masaryka byla vystavěna v letech 1927 – 1929 podle projektu Karla Pechánka. Šlo o první samostatnou českou měšťanskou školu v Krumlově. V roce 1938 nacisté českou školu zrušili a zřídili zde Německé gymnázium. Česká škola se sem ale po válce opět vrátila.
Původ domu známého jako „U města Vídně“ je středověký, byl přestavován v renesanci a svůj dnešní hmotový objem získal při klasicistní přestavbě na konci 18. století. Od roku 1870 zde fungoval hostinec, který byl v roce 1929 rozšířen na hotel.
Dům stojící vedle budovy okresního soudu byl dříve součástí většího hospodářského dvora. Není jisté, kdy přesně objekt vznikl, v úvahu přichází doba kolem přelomu 18. a 19. století. Svým objemem vymezuje střet ulic Horské a Linecké.
Dům má gotické jádro, ale byl výrazně přestavován v renesanci, baroku i rokoku. Kolem roku 1768 vyzdobil zdejší tzv. Prokyšův sál nástěnnými malbami František Jakub Prokyš. Uliční fasáda včetně štítů je až z 19. století. Dnes se zde nachází knihovna, v následujících letech by objekt měl být rekonstruován.
Budova dnešního regionálního muzea vznikla jako součást jezuitského komplexu. Bylo zde gymnázium a seminář, po zrušení jezuitského řádu pak německá škola, gymnázium či archiv. K objektu dříve přiléhala jedna z městských bran a seminární kaple sv. Josefa.
V ulici Pod Kamenem se dříve nacházelo mnoho domů, z nichž většina byla při stavbě Objížďkové ulice v 60. letech 20. století kvůli zvyšující se automobilové dopravě zbourána. Tento dům dělilo od původní uliční čáry 5,5 m, když se tedy ulice rozšiřovala o pět metrů směrem ke skále, měl ještě půl metru fóra. Proto tu stojí i dnes.
V domě známém jako Máselnice se dříve vyrábělo máslo pro zámeckou kuchyni. Byl postaven ve 14. století a ve století šestnáctém byl renesančně upraven – v té době vznikly volutové štíty i sgrafitová výzdoba. Zadní trakt domu je dřevěnou chodbou spojen s budovou vedlejšího nového purkrabství.
Dům, který vznikl až v 19. století, by nebyl zajímavý, pokud by mu význam nedaly události 20. století. V domě byla protektorátní celnice oddělující za druhé světové války Německou říší a Protektorát Čechy a Morava. V druhé polovině 20. století byl k objektu přistavěn dům, směrem k dnešnímu kruhovému objezdu, který jaksi vstřebal původně samostatně stojící kapličku.
Dům, kde je hospoda U Švejka, je gotického původu, svou dnešní podobu mu ale dala raně barokní úprava, ke které došlo po polovině 17. století. V polovině století devatenáctého byl propojen se sousedním domem čp. 7. Dlouho se zde vyrábělo mýdlo, poté lihoviny. Dnes si v patře můžete koupit točenou plzeň.
Dům v Široké ulici, v němž se dnes nachází galerie moderního umění, byl původně městským pivovarem. Vznikl na místě tří menších středověkých domů na počátku 17. století. Na konci 19. století k němu byl připojen sousední dům, který fungoval jako lednice. Pivovar se zde nacházel do roku 1949.
Dům s adresou Latrán čp. 4 má jednu z nejmladších fasád v celé ulici. Vznikla v roce 1935 podle návrhu architekta Karla Horbascheka a její patra jsou předsazena před uliční čáru. Dům je patrně pozdně gotický, byl výrazně přestavěn v renesanci.
Vila vznikla v roce 1927 pro rodinu van der Abeele, která původně pocházela z Flander. Jako autor jejího projektu je uváděn architekt Josef Ernstberger Mies. Navrhl třípodlažní třígenerační dům – v každém patře byl samostatný byt. Přístavba v nejvyšším poschodí je novější.
Krumlovský hřbitov se tam, kde ho známe, nachází až od konce 19. století. Novogotická kaple je zasvěcená Panně Marii Bolestné a byla postavena podle projektu městského stavitele Karla Nowačeka záhy po založení hřbitova – v roce 1900.
Hospodářské zázemí zámku, zvané Kvítkův dvůr, vzniklo ve 14. století. Po roce 1750 bylo jeho východní křídlo upraveno pro Terezii ze Schwarzenberku jako rokokový zámeček. Dvůr je ovšem hodnotný především jako celek, včetně své pozice v krajině.
Měšťanský dům čp. 95 je jeden z nejstarších objektů na Plešiveckém náměstí. Pochází z období středověku až renesance a na náměstí zaujímá dominantní postavení. Celé náměstí bylo v roce 2020 vkusně rekonstruováno.
Dům čp. 37 na Latránu je původně gotický, později byl renesančně přestavěn. Charakteristické je pro něj patro vysazené na konzolách. Na jedné z nich je patrná rožmberská růže. Restaurace se zde nachází tradičně – hostinec v tomto domě byl už v 17. století.
Krumlovská synagoga byla postavena v roce 1909 za výrazné podpory rodiny Spiro. Architekt Victor Kafka ji navrhl v novorománském stylu se secesními prvky. Krumlovští Židé ji ovšem užívali jen do nástupu nacismu. Za komunismu fungovala jako skladiště a Židovské obci byla navrácena až po roce 1990. Dnes se zde konají výstavy či koncerty.
Klasicistní dům v Rooseveltově ulici je zajímavý svou zahrádkou, jejíž prostor vznikl v důsledku zúžení ulice na počátku 20. století. Kamenná kašna, která je před ním, je jednou z mnoha ve městě. Sloužila jako rezervoár pitné vody a dnes už bohužel není funkční.
Ptačí hrádek měl být památníkem vítězství nad Napoleonem v bitvě u Lipska, které se účastnil bratr českokrumlovského vévody. Původní velkolepý návrh Jana Sallaby ale nakonec nebyl realizován v úplnosti, a tak je současná stavba jen torzem původně zamýšlené. V roce 2010 jej zrekonstruovala současná majitelka, architektka Lenka Havlíčková.
V budově, kde dnes sídlí část Základní umělecké školy, byla první škola zřízena už roku 1410. Šlo o školu farní, škola hudební tu byla založena až roku 1780. Svou nynější podobu dům získal rene-sanční přestavbou roku z 1544, jeho typická atika s přetínajícími se obloučky je ovšem dílem 20. století.
Morový sloup na náměstí Svornosti byl postaven roku 1716, jako dík za konec morové epidemie, která město zasáhla zhruba o 40 let dříve. Autorem architektury byl kameník Jan Plansker, autorem osmi soch protimorových patronů a světců a sochy Panny Marie Immaculaty na vrcholu sloupu, byl Matěj Václav Jäckel.
Most z předpjatého betonu byl zprovozněn v roce 1964. K jeho výstavbě došlo v souvislosti se stavbou Objížďkové ulice, která vznikala již od roku 1958. Most nahradil lávku, která se ovšem nacházela o 20 metrů dál po směru Vltavy. Jde o kvalitní příklad mostní architektury.
Rozlehlá budova na jižní straně prvního zámeckého nádvoří bývala dlouhou dobu zámeckými konírnami. V roce 1878 byl dům výrazně přestavěn, v roce 1938 se sem přesunulo sídlo NSDAP, kterou po válce vystřídal Sbor národní bezpečnosti. Dnes se zde nachází centrum pro studijní pobyty či kulturní události.
Seidlův secesní dům byl postaven roku 1905. Sloužil jako fotografický ateliér známého krumlovského fotografa, nacházely se zde ale i účetní a obytné místnosti nebo archiv negativů. Budově dominuje prosklená střecha, kterou Josef Seidel nechal vyrobit v Berlíně. Od roku 2007 se zde nachází Muzeum Fotoateliér Seidel.
Dnešní hotel Růže dříve býval jezuitskou kolejí. Její stavba byla zahájena v roce 1586 pod vedením rožmberského architekta italského původu Baldassare Maggiho. Po zrušení řádu v roce 1773 zde byla vojenská kasárna, poté úřadovna. Hotel ze zde nachází od roku 1887. Po požáru v roce 1919 byl dům výrazně přestavován.
Dům je charakteristický zejména rozsáhlou sgrafitovou výzdobou, která zdobí jeho severozápadní fasádu. V roce 1955 tento výjev vytvořil grafik a sochař Jan Halla a nazval jej „Sklizeň“. Jde o typický příklad socialistického realismu. Samotný dům je příkladem ještě neunifikované bytové architektury 50. let.
Na místě dnešního krumlovského kostela sv. Víta stál kostelík už od roku 1309. O sto let později byl nahrazen kostelem novým, který můžeme vidět dodnes. V dalších letech byl ještě mnohokrát upravován, poslední nejvýraznější změna nastala na konci 19. století, kdy kostel získal dnešní novogotickou věž.
Domy s pečovatelskou službou vyrostly na Vyšehradě v roce 1997. Hlavním architektem byl Ladislav Lábus, který se spolu s kolegy při projektování fasády domu inspiroval malbami Egona Schieleho. Celý komplex se skládá z jedné budovy hlavní a třech obytných, které jsou propojeny krčky. Jde o dům s jedním z nejhezčích výhledů na Krumlov.
Villa dr. Otto Schwarze byla vystavěna na začátku 20. století podle projektu architekta Kafky. V interiérů použil prvky anglické vilové architektury. Před válkou byla přestavěna na byty, poté fungovala jako administrativní budova. Dnes v ní sídlí mateřská školka.
Dům s adresou Latrán 41 je jednou z posledních větších stavebních úprav v srdci Českého Krumlova. Jedná se o novostavbu podle projektu architekta Alexandra Rocha z roku 1930, která vznikla na místě zbořeného renesančního domu. Do historického kontextu okolních domů ale zapadl tak dobře, že si většina kolemjdoucích tento fakt ani neuvědomí.
Secesní dům na konci Rooseveltovy ulice vznikl v roce 1914 podle projektu Franze Ticháčka. Roku 1936 byly postaveny přilehlé garáže. Před stavbou Objížďkové ulice k domu z východu přiléhala zahrada. Proluka vedle domu, nacházející se v místě garáží, nebyla nikdy zastavěna.
Kino Luna, dřívější kino Družba, bylo postaveno v letech 1974 až 1976 podle plánů Bohumila Böhma. Budovu zčásti nese skeletová konstrukce a zdobí několik děl významných výtvarných umělců. V roce 2012 byla dokončena rekonstrukce domu podle projektu Tomáše Nováka. Kromě kina se zde dnes nachází kavárna s výhledem na jeden z hlavních krumlovských dopravních uzlů.